Европски дан језика

Да је учење страних језика занимљиво и корисно схватили смо одавно. Ученици наше школе још једном су показали да их интересују другачије културе и традиције, а приближавајући се другима, могли су боље увидети лепоту свог језика и своје културе. Низом креативних активности, 26. септембра 2023, обележен је још један Европски дан језика у нашој школи.
Певали смо, рецитовали и глумели на страним језицима, поздрављали једни друге (чак и на кинеском 😊), паковали смо кофере и обилазили Европу, препознавали кутке европских престоница...
На иницијативу Ученичког парламента, а у реализацији ученика старијих разреда, прављене су и продаване лепезе и букмаркери у бојама европских земаља, а од сакупљеног новца биће обогаћен школски библиотечки фонд.

viber image 2023-10-10 17-55-02-434viber image 2023-10-10 17-55-05-719viber image 2023-10-10 17-55-11-412

viber image 2023-10-10 17-55-14-546viber image 2023-10-10 17-55-27-158viber image 2023-10-10 17-55-33-787

Дан српског јединства,слободе и националне заставе

Ученици и наставници ОШ "Ђура Јакшић" из Мале Крсне обележили су Дан српског јединства, слободе и националне заставе.Пригодним активностима подсетили смо се националних обележја и разбудили своја патриотска осећања.У предметној настави активности су реализоване кроз корелацију језика, књижевности и историје, а главни актери били су ученици седмог и шестог разреда. Најпре су се ученици седмог разреда на часу историје подсетили националних обележја и важних датума, певајући химну и цртајући српску заставу, а потом је на часу српског језика и књижевности у шестом разреду гост-предавач био Лука Вучковић (7. разред). На причу о отпору према окупаторској чизми Аустроугара, која прожима Кочићеву приповетку "Јаблан", надовезао се приказ дела "Књига о Милутину", које је својим млађим другарима покушао да приближи Лука Вучковић. Час је завршен читањем родољубиве поезије коју су припремиле ученице седмог разреда (Николина Јањић, Катарина Миливојевић, Миљана Стојановић и Анастасија Јовановски). Део продуката данашњих активности изложен је на огласној табли у холу школе.
У нижим разредима пригодним активностима присетили смо се националних обележја, важних обичаја, кроз песму и игру (српска народна кола) неговали смо патриотска осећања. Ученици су читали о занимљивим српским обичајима и правили плакат на задату тему.Ученици који играју фолклор дошли су у народној ношњи ужичког краја и влашкој народној ношњи. Ученици су имали прилику да виде изузетну разноликост и богатство начина одевања у претходним вековима, сазнали су да је некада ношња била статусни симбол и да су је носили само најбогатији и највиђенији људи у селу.

Dan-zastaveDan-zastave-2dan-tradicijedan-tradicije-1

RASPOREDOSTALIHOBLIKA